Ako uchovávať svadobné fotografie

Svadobný deň je už za Vami, krásne svadobné fotografie od fotografa už dorazili a vy rozmýšľate, čo s nimi. Možností je niekoľko. Najtradičnejšou voľbou je klasický svadobný album- táto možnosť takisto ponúka variácie- album s vreckami na fotky alebo nalepovací album na fotorožky. Potom je tu možnosť spracovania fotiek vo forme fotonihy, prípadne iné, menej používané, zato kreatívne prístupy, ktoré spomenieme neskôr. Najskôr sa vráťme a skúsme si povedať výhody a nevýhody rôznych spôsobov uchovávania svadobných (či iných) fotografií.

Klasický svadobný album na vrecká

Iste ich poznáte, je to najtradičnejšia a najbohatšie zastúpená forma fotoalbumov v obchodoch. Tieto albumy sa predávajú v rôznych prevedeniach a formátoch, s rôznymi rozmermi vreciek na fotky, napr. 9x13cm, 10x15cm a pod.. Práve toto však nesie so sebou značnú nevýhodu- a teda, že to nezohľadňuje formáty fotiek. A preto sa stáva, že album pri prezeraní musíte kadejako točiť v rukách, pretože niektoré fotky sú na výšku a iné na šírku. Výhoda je v pomerne nízkej cene, ktorá však často nevyváži tento deficit, preto sú tieto albumy vhodnejšie najmä pre menej náročného zákazníka.

Album na fotorožky

Áno, už len to pomenovanie pôsobí trochu archaicky, ale nenechajte sa zmiasť. Moderné albumy na fotorožky už nemusia mať s rožkami nič spoločné. Zdĺhavé lepenie fotiek nemusí byť taká otrava, v súčasnosti sú k dispozícii šetrné lepidlá na fotky páskového typu, ktoré sa použijú na zadnú stranu fotky, a tá je nalepená za sekundu. Veľká výhoda týchto albumov je najmä v tom, že v nich vieme použiť fotky rôznych formátov (napr. na jednej strane môže byť zo päť malých fotiek a na ďalšej jedna veľká, podľa toho, ako sa nám to páči), žiadne otáčanie albumu a takisto je tu priestor pre vlastné poznámky, príp. kresby, básne a pod. Skrátka takýto album si môžete “vyplniť” presne podľa Vášho vkusu a nie ste ničím limitovaný. Fajn je aj to, že fotorožkové albumy sú väčšinou vo väčšej veľkosti, čo je pri svadobných albumoch určite výhodou.

Fotokniha

V súčasnosti veľmi moderná a populárna forma svadobného albumu. Tu máme opäť na výber niekoľko možností- od trošku lacnejších variant výroby až po superluxusné prevedenia. Tie finančne výhodnejšie možnosti nám ponúkajú najmä rôzne anonymné objednávky fotokníh na internete, ktoré sú síce lákavé, ale častokrat sa stáva, že aj menej kvalitné a v hodnom počte reklamované. Ak sa predsa len rozhodnete pre tento typ fotoknihy, treba si dať pozor na niekoľko vecí- 1. dajte na recenzie, tie Vám najlepšie poradia, či firma, ktorú ste si vybrali je aj spoľahlivá, 2. keď budete odosielať fotky na spracovanie do fotoknihy, dajte pozor na to, aby boli vo vysokom rozlíšení, pretože takýto typ fotokníh je spracovávaný počítačom a tomu bude jedno, že či budú fotky rozostrené, rozpixelované, alebo v nesprávnom formáte. Všetko si radšej dvakrát skontrolujte sami.

Potom tu máme možnosť ísť do “luxusnejšieho” prevedenia na mieru. Takéto spracovanie ponúka kvalitu, i keď samozrejme za vyššiu cenu. Takéto albumy sú v koži, s kovovými prvkami, a iných zaujímavých materiáloch. Svoje svadobné fotografie si tak môžete pozerať s pocitom, že podobný fotoalbum nemá polovica mesta a tiež, že sa Vám aj za nejaký ten čas nerozpadne. Často sa ponúkajú v množstve originálnych dizajnov, prípadne úplne jedinečné- navrhnuté iba pre Vás. Super je aj fakt, že editáciu fotiek má na starosti odborník, takže nemusíte mať žiadne obavy z výsledku. Tešíme sa, že podobné fotoknihy Vám budeme už čoskoro vedieť aj sami ponúknuť, pri novoobjednaných svadbách sa na ne už pokojne informuje, s veľkou pravdepodobnosťou budú už v čase Vašej svadby v ponuke. 🙂

Iné kreatívne spôsoby

Na záver spomenieme nejaké kreatívne spôsoby uchovávania, resp. vystavenia Vašich (nielen svadobných) fotografií pre inšpiráciu 🙂

  1. Fotostena- určite sa u Vás doma nájde aspoň jedna nevyužitá stena, ktorá by mohla rozjasniť celý interiér. Využite ju ako “fotostenu“ plnú Vašich spomienok, obrázkov Vašich priateľov, rodiny, miest, ktoré máte radi.. Uvidíte, že sa stane centrom záujmu vśetkých návštev, ale hlavne- vždy, keď prejdete okolo, sa začnete usmievať. Tu je ukážka tej našej:
  1. Čierno-biela galéria- tento nesmrteľný spôsob vyžaduje takisto stenu, avšak hodí sa do každého priestoru a svojou čistotou a nadčasovosťou bude vždy aktuálna.
  2. Píšte si vlastnú “fotoknihu”. Ja to robím napríklad formou akéhosi denníka, do ktorého lepím fotky z nášho každodenného života- kľudne aj úplne bezvýznamné, ale keď si v ňom potom listujem a čítam, je to lepšie ako hocijaký fotoalbum 🙂

Dúfame, že Vám náš ďalší krátky článok pomohol v rozhodovaní sa, ako ďalej naložiť so svojimi fotkami a tešíme sa, že sa k nám stále vraciate.

Majte sa krásne

Zanechajte komentár