7 rád pred rezervováciou svadobného fotografa

Keď nastande váš „deň D”, budete natoľko vytažená, že ľahko zabudenete na nejaké drobnosti. Nádherná kvetinová výzdoba, úžasné šaty, pohostenie, prestieranie, dekorácie, všetci Vaši priatelia, rodina, atď., sú momenty, ktoré si chcete zapämatať a uctiť. Naneštastie svadobný deň je väčšinou len jeden a prejde strašne rýchlo. To je dôvodom, prečo je rezervácia fotografa rozhodnutím, ktoré je jedným z najdôležitejších pri plánovaní svadby. Nielenže má za úlohu zachytiť všetkych hostí a momenty, ale aj všetky tie dokonalé detaily, nad ktorými ste uplynulé mesiace rozmýšlali.

Prvá vec, trošku výskumu – oboznámte sa s rôznimi štýlmi svadobných fotografov

Tradičný, klasický a dokumentaristický. To sú tri typy svadobných fotografov, medzi ktorými sa budete musieť rozhodnúť. Tradičný bol každý fotograf pred 20 rokmi 🙂 Tradičný fotograf  je taký, ktorý sa zapája do celého svadobného dňa, vytvárajúc väčšinou pózované fotografie. Väčšinu dňa sa snaží štylizovať hostí do rôznych pozícií. Naproti tomu dokumentaristický svadobný fotograf je presný opak, do ničoho nezasahuje, nesnaží sa o žiadne (!) štylizované fotky, ani keď ide o portrétne fotenie. A medzi týmito dvoma extrémami stojí klasický fotograf, ktorý je tzv. zlatou strednou cestou, pri portrétnych záberoch samozrejme pomôže nejakými fotografickými pózami a miestami a napríklad pri hostine dokumentuje dianie bez zbytočného “umelého” zasahovania. V súčasných trendoch najviac dominuje klasický fotografický štýl, ale pokiaľ niekomu vyhovuje iný, treba sa zamerať vo svojom hľadaní na fotografov, ktorý preferujú iba ten-ktorý štýl.

Orientačná predstava o cene

Je na vašom rozhodnutí, koľko ste ochotní investovať do uchovania spomienok z vášho svadobného dňa. Je fajn si popozerať fotografov rôznych cenových hladín a potom si určiť cenový strop, ktorý “padne” na fotografa. Štandardne platí, že je to suma okolo 10% z rozpočtu svadby. Treba pritom myslieť na to, že ak je niekto podozrivo lacný, častokrát to nebýva profesionál a podľa toho potom vyzerá výsledok jeho práce. Svadobné fotografie sú niečo jedinečné, zachytenie udalosti, ktorá sa už nebude opakovať a preto tam nie je priestor na opravy a neuvážené rozhodnutia. Myslite na to, že okrem videa (ak sa rozhodnete aj pre kameramana), sú fotografie jedinou pripomienkou Vášho veľkého dňa a budú stredobodom pozornosti ešte dlhé roky po svadbe.

Ako začať?

Ako prvý logický krok je prebrowsovať internet a trochu sa zorientovať v tom, čo sa Vám páči. Keď už máte nejakú predstavu, je výborné, opýtať sa kamarátov a známych, ktorí mali v poslednom období svadbu na ich skúsenosti a možno Vám sami niekoho vrelo odporučia. Okrem fotiek, ktorými sa fotograf prezentuje, si všimnite aj napríklad jeho web stránku- páči sa Vám? Stránka o fotografovi mnoho napovie, o tom, aký má vkus, či preferuje skôr moderný alebo tradičnejší štýl.

Technické záležitosti

O tom, aké vybavenie fotograf používa hovoria často jeho fotky, no niekedy to nie je na prvý pohľad vidieť. Je rozdiel, keď uvidíte jeho reklamné fotografie v portfóliu na webe a keď Vám odovzdá prácu. S nekvalitnejšou technikou môžu byť fotky “v malom” naoko v poriadku, ale už pri tlači v trochu väčšom formáte, môžu byť evidentné všetky nedokonalosti (ostrosť, šum, atď.). Preto sa vždy informujte, s akou technikou Váš fotograf pracuje. Dobrou pomôckou je otázka na formát fotografií, ktoré fotograf fotí – „Fotíte na RAW alebo JPEG ?“ RAW formát je niečo ako digitálny negatív, ktorý je ešte nutné postprodukovať. Pri profesionálnej fotografii sa používa jedine RAW aj keď zákazníkovi sa odovzdáva len JPEG alebo TIFF.

Žiadajte vidieť nafotenú aspon jednu celú svadbu

Je samozrejmé, že fotografi si do svojho portfólia zaradia iba “best of the best” fotografie. To však často skresľuje realitu, pretože to, že vidíte desať dobrých snímkov z jednej svadby, neznamená, že aj ten zvyšok je rovnako dobrý. Preto je vždy fajn, vyžiadať si od neho k videniu aspoň jednu kompletne nafotenú svadbu, aby ste mali prehľad o celkovej kvalite snímkov, ich reálnom počte atď.

Čo je v balíčku služieb?

Býva bežné, že svadobní fotografi majú ponuku rozdelenú do rôznych balíčkov služieb, podľa toho, o aký rozsah fotenia majú klienti záujem. To sa väčšinou pohybuje niekde medzi jednoduchým nafotním obradu a pár spoločných fotografií, až po niekoľkodňové fotenie celej svadby, portrétnych záberov v iný ako svadobný deň a pod. V závislosti od rozsahu “balíčku” variuje aj jeho cena. Čo je však dôležité, je zistiť si všetky PODROBNOSTI, ktoré sa týkajú toho balíčka, ktorý si vyberiete. Často sa totiž stane, že fotografi majú napríklad na stránke iba veľmi jednoduchý popis. A vtedy si treba všetko špecificky vykomunikovať- koľko presne hodín strávi na svadbe, v akej veľkosti odovzdáva fotky, v akom čase, na akom nosiči, či je potrebné mu zabezpečiť ubytovanie, či sa ešte pred svadbou stretnete, atď.

A nakoniec- sympatie

A teraz to najdôležitejšie- dajte na svoju intuíciu. Ak Vám niekto na prvý pohľad nie je sympatický, nestrácajte s ním čas. Svadobný fotograf s Vami strávi celý Váš svadobný deň a určite ho radšej strávite s príjemnou osobou “v pätách” ako s niekým, kto Vám bude celý deň prekážať.

Držíme palce v rozhodovaní a želáme prekrásnu svadbu 🙂

Zanechajte komentár