Svadobné fotenie

Akú techniku používame pri svadobnom fotení?

Pri bežnom svadobnom fotení používame digitálne zrkadlovky Canon 5D a 6D, spolu s objektívmi s vysokou sveteľnosťou. Výhodou dvoch fotografov je hlavne „poistenie sa“ pred stratou záberov naozaj nenahraditeľných momentov. Je bežnou praxou, že technika vypovedá svoju službu práve vtedy keď ju je najviac treba. Druhou nemalou výhodov dvoch fotografov na svadbe je aj veľká rozmanitosť záberov, keďže zatiaľ čo jeden fotí hostí a priebeh svadby, druhý sa môže plne venovať len Vám.

Koľko fotiek nafotíme počas jednej svadby?

Bežnou praxou býva číslo niekde okolo 2000 – 4000 snímkov, pričom z tohto množstva obvykle dodáme do 1000 postprodukovaných záberov, ak sa s klientom nedohodneme inak.

Stretneme sa s Vami aj pred svadbou?

Za normálnych okolností si s Vami niekoľko týždňou pred svadbou dohodneme osobné stretnutie, prípadne videokonferenciu cez Skype alebo Google hangouts, kde si spoločne prejdeme celý priebeh fotenia a zodpovieme Vám všetky vaše otázky.

Ako vybrať ideálne miesto na fotenie?

V skutočnosti nič ako ideálne miesto neexistuje, aj keď existujú isté tipy, ktorými sa pri výbere môžete riadiť 🙂 V prvom rade je veľmi dôležité vyberať srdcom a nie podľa toho, kde si fotenie vyberá väčšina neviest. Hľadajte miesta, ktoré pre Vás niečo znamenajú a sú význačné pre váš spoločný život pred svadbou. Dobre fungujú taktiež štandardné „miesta záujmu“ ako hrady, zámky, zrúcaniny, industriálne priestory, jazerá, atď. vo vašom okolí. Ak plánujete na vaše portrétne fotenie niečo extra, je ideálne sa dopredu poradiť s odborníkom, ktorý Vám istotne povie, čo môže a čo istotne na fotkách nebude „pracovať“ vo vašom záujme.

Čo je vlastne ideálne počasie na fotenie v exteriéri?

Vo všeobecnosti prevláda názor, že najlepšie na fotenie je slnečný teplý deň. Táto predstava je celkom zlá a pre fotografa je ideálne niečo ako zamračené, nie priveľmi teplé počasie, aby svetlo na fotkách zmäklo a tiene na portrétoch nepôsobili príliš ostro. Keď však budete mať tú „smolu“, že vám počas fotenia vyjde slnko, nemusíte hneď rušiť svadbu, Váš fotograf si istotne nájde príjemné miesto v tieni, z ktorého bude fotograficky profitovať. Uprostred leta si na fotenie netreba zabudnúť zobrať asistentku s množstvom púdru a pripraviť ženícha na to, že ho bude možno musieť použiť aj on.

Koľko trvá postprodukcia svadobných fotiek?

Štandardne trvá postprodukcia minimálne dva týždne, ale v závislosti na množstve fotografií a náročnosti postprodukcie môže trvať výber a spracovanie až niekoľko týždňov. Menší balík spracovaných fotografií však môžete očakávať už niekoľko dní po svadbe.

Ako vyzerá priebeh bežného svadobného fotenia?

Skoro ráno vstáva ako prvá nevesta s hlavnou družičkou, mamou alebo iným jej srdcu blízkym človekom a ponáhľa sa ku kaderníčke a stylistke. Spolu s nevestou však rušné ráno čaká aj  fotografku Hanku, ktorá sa obvykle stretne s nevestou priamo u kaderníčky/stylistky, v tom lepšom prípade sú tieto služby zabezpečené do hotelového apartmánu, prípadne domov. Po dlhom doobedí sa obvykle pomaly zobúdza ženích. Keď sa začne pripravovať, stretne sa s fotografom Igorom, a tak môže začať pracovať aj druhý fotograf. Nasleduje podrobné fotenie detailov príprav oboch maldomanželov, rovnako ako detailov napríklad prstienkov alebo výzdoby. Po spoločnom stretnutí sa ženícha a nevesty jeden z fotografov preberá úlohu osobného portrétneho fotografa mladomanželov a druhý zatiaľ podrobne dokumentuje dianie okolo nich. Každý významný moment ako prvý bozk pred oltárom však plne zaujme pozornosť oboch fotografov, takže na fotografiách nechýba detail nežných dotykov rúk, tak ako aj prvé novomanželské bozky. Ako sa svadobčania presunú na hostinu, práca fotografov sa nekončí, no práve naopak, bujará oslava si vyžaduje svižné reakcie a bystré oko. Prestávky v svadobnom programe fotografi využijú na fotografie na „nekonečnom“ bielom (prípadne ino-farebnom) pozadí Zistiť viac, ktoré býva okrem ženícha, nevesty a svadobného programu zaručeným „tahákom“ večera vďaka množstvu zábavný rekvizít. Polnoc sa blíži, nevesta si hlávku sťať nenechala, a tak možno ešte nafotiť jej nové krásne popolnočné šaty, nejaké tie tančeky a učinkovanie fotografov sa tu pre tento deň končí. Práca sa pre nich ale zďaleka neskončila, ba práve naopak, je pred nimi množstvo dní plných driny na vytrieďovaní, postprodukcii a retušovaní fotografií, ktorých je od dvoch fotografov neúrekom.

Samozrejme, každý svadobný deň je jedinečný a aj programovo a časovo úplne iný. Preto sa vždy plne prispôsobujeme požiadavkam ženícha a nevesty, aby sme spolu vytvorili spomineky na celý život.

Budeme radi, keď takýto deň spolu prežijeme.